O czym jest “Diuna” i jakie jest jej przesłanie?

O czym jest “Diuna” i jakie jest jej przesłanie?

Książka pt. “Diuna” to powieść z pogranicza science-fiction napisana przez Franka Herberta w roku 1965 roku. W 2007 r. powieść Franka Herberta sprzedała się w więcej niż 12 milionów egzemplarzy, przez co jest ona nie najgorzej sprzedającą się powieścią w historii. Powinien ją przeczytać każdy fan fantastyki.

Jaka jest lokalizacja akcji?

Historia w powieści toczy się w fantastycznym świecie w jakiejś przyszłości. Główną planetą we wszechświecie jest wówczas Arrakis. Stanowi ona jedyną planetę, na której występuje ciekawa substancja o nazwie melanż. Może ona przedłużyć życie. Substancja jest bardzo cenna i o nią głównie toczy się walka.

Diuna – pierwsza powieść serii i polskie wydanie

Powieść Franka Herberta “Diuna” jest pierwszą z serii powieści o kronikach Diuny (https://www.taniaksiazka.pl/seria/diuna). Powstało kilka książek z tej serii, które ukazywały się w ciągu kilu lat. Możemy tutaj wyliczyć: “Dzieci Diuny”, “Boga Imperatora Diuny”, “Heretyków Diuny” i “Kapitularz Diuny”. Opowieść wydano w naszym kraju pierwszy raz w 1985 r. w tłumaczeniu przez Marka Marszała. W latach 1997-2001 książka została wznowiona przez Wydawnictwo Zysk i S-ka w nowym kontrowersyjnym przekładzie Jerzego Łozińskiego.

Jaki jest sens tej książki?

Powieść Franka Herberta jest kondensacją znanego współczesnego mitu, opowieści ochronie ropy naftowej i walki o ten surowiec przez różne państwa. Pustynia w wzorcowej powieści Herberta to rozległe morze piasku. Podkreśla on, że życie na Arrakis pochodziło z pustynnego morza. Uważa się, że całe życie na Ziemi wyewoluowało z oceanu. Frank Herbert rysuje podobieństwa do naszego świat, które na pierwszy rzut oka wydają się obce.

Zwrócenie uwagi na ekologię

“Diuna” została nazwana pierwszą powieścią ekologiczną na wielką skalę. Po publikacji “Cichej wiosny” Rachel Carson w 1962 roku pisarze science fiction zaczęli zajmować się tematem zmian ekologicznych i ich konsekwencji. W 1965 r. “Diuna” odpowiedziała skomplikowanymi opisami życia na Arrakis, od gigantycznych piaskowców (dla których woda jest zabójcza) po mniejsze, przypominające myszy formy życia przystosowane do życia z ograniczoną ilością wody. Za nią podążyły inne książki science-fiction. Ekologowie zwrócili uwagę, że popularność tej historii jako powieści przedstawiającej planetę jako złożoną – niemalże żywą – całość, w połączeniu z pierwszymi obrazami Ziemi z kosmosu opublikowanymi w tym samym okresie, silnie wpłynęła na ruchy środowiskowe, takie jak ustanowienie międzynarodowego Dnia Ziemi.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Share